Doğru Nefes Al Hayatın Değişsin! - Faydalı Bilgiler - Wind Life Club

Doğru Nefes Al Hayatın Değişsin!

Doğru Nefes Al Hayatın Değişsin!

Doğru Nefes Al Hayatın Değişsin!

Yaşamak için yapmanız gereken en önemli eylem farkında olmadan nefes alıp vermektir. İşte bu en önemli hayati fonksiyonu spor yaparken de farkına vararak kullanmamız, bize ummadığımız pek çok avantajı bir arada sunar. Çünkü spor sırasında vücudumuz normalden çok daha fazla oksijene ihtiyaç duyar.

Yaptığımız bu eylem aslında yaşamımızın en büyük nedenidir. Kaslarımızın ihtiyaç duyulan enerjiyi üretebilmesi için yeterli miktarda oksijeni, nefes alarak vücudumuza sokmamız gerekir. Nefesimizin miktarı yapılan sporun tipine ve şiddetine göre değişebilir. Miktar ne olursa olsun, spor yaparken akciğerin tüm loblarına oksijen ulaştırmak için doğru nefes tekniğini kullanmalıyız.


En basit anlatımla, uyurken kullandığımız teknik doğru nefes tekniğidir. Uyanıkken doğru tekniği kullanabilmek için nefesinizi derinleştirmelisiniz.

Sizinle doğru nefes tekniği için küçük bir uygulama yapalım.

 Sırt üstü yatarak bir elinizi karnınızın üzerine, diğer elinizi diyaframınızın üzerine koyun, akciğerinizin alt tarafını havayla doldurmaya çalışın. Bu sırada karnınızın şiştiğini elinizin yukarıya doğru hareket ettiğini göreceksiniz. Daha sonra akciğerinizin orta bölümünü havayla doldurmaya çalışın. Bu sırada diyaframınız üzerinde bulunan elinizin yana doğru hareket ettiğini, göğüs kafesinizin yana doğru genişlediğini göreceksiniz. Son olarak akciğerinizin üst tarafını havayla doldurmaya çalışın. Bu sırada göğsünüzün kabardığını ve omuzlarınızın yükseldiğini fark edeceksiniz. Nefes alma işlemi bittikten sonra, yukarıdan aşağıya doğru aldığınız nefesi boşaltın. Doğru nefes tekniğini kullanırken nefesin doğal ve kendiliğinden olmasına dikkat edin. İlk adımda, günlük hayatta nefesinizi doğru kullanmayı öğrendiniz.


Şimdi de ikinci aşamaya geçelim. Spor yaparken nefesinizi doğru kullanmanın büyük önemi var. Kuvvet egzersizlerinde, herhangi bir hareketi yaparken, hareketin bizi zorlayan kısmında muhakkak nefes vermeliyiz. Aerobik özellikteki çalışmalardan farklı olarak, kuvvet egzersizleri sırasında soluduğumuz havanın tamamını dışarıya çıkarmak, core bölgesi (karın-bel bölgesini saran iç ve dış kasların tamamı) kaslarını aktivite eder. Bunun nasıl olduğunu anlayabilmeniz için hemen bir deneme yapalım. Sol elinizi midenizin üzerine, sağ elinizi göğsünüzün altına (diyaframın sağ tarafı) koyun ve nefes alarak her iki elinizin hareket etmesini sağlayın.

Doğru nefes alıyorsanız daha önce de anlattığımız gibi midenizin üzerindeki eliniz yukarıya, diyaframın üzerindeki eliniz sağ yana (nefes alma sırasında diyafram iki yana doğru genişler) doğru hareket edecektir. Daha sonra soluduğunuz havayı tamamen dışarıya çıkarmak için güçlü bir nefes verin. İçerideki havanın tamamını dışarıya çıkarmanız halinde, ellerinizle karın kaslarınızın kasıldığını hissedecek, karnınızın derinlerinde oluşan kasılmaları fark edeceksiniz. Bu basit işlem ile yaptığınız sporun faydasını ikiye katlayabilirsiniz. Kuvvet çalışmalarında kullanacağınız nefes tekniği ile karın kaslarınızın sürekli çalışmasını sağlayarak, bel bölgenizi kısa sürede forma sokabilirsiniz. En önemli yoga öğretilerinden biri de nefestir. Siz de bu hayat enerjisinden daha çok faydalanmak için günlük hayatta yada spor yaparken mutlaka nefesinizin farkına varın ve ona hakim olun./ / /