Pancar Suyu Dayanıklılığı Arttırıyor! - Faydalı Bilgiler - Wind Life Club

Pancar Suyu Dayanıklılığı Arttırıyor!

Pancar Suyu Dayanıklılığı Arttırıyor!

Pancar Suyu Dayanıklılığı Arttırıyor!

Pancarın dayanıklılığı artırdığı, pancar suyu içenlerin daha uzun süre spor yapabildiği kanıtlandı. Pancar suyunun etkisinin düzenli antrenmandan daha fazla olduğu da ifade ediliyor.

Britanya’daki Exeter Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, pancardaki nitratın, oksijen emiliminde azalma sağlayarak sporu daha az yorucu hale getirdiğini belirlediler. Journal of Applied Physiology Dergisi’nde yayımlanan araştırma 19-38 yaş arasındaki erkekler üzerinde yapıldı ve bunlara 6 gün boyunca günde 500 mililitre organik pancar suyu verildi. Daha sonra da çeşitli spor faaliyetlerini kapsayan testler yapıldı. Başka bir dönemde ise bu kişilere plasebo olarak yine 6 gün frenk üzümü şurubu verildi ve aynı spor testleri yapıldı.

Araştırma grubu pancar suyu içtikten sonra, ortalama 11,25 dakika bisiklet kullanabildi. Bunun plasebo verildikten sonrakine göre 92 saniye daha fazla olduğu saptandı. Pancar suyu içtikten sonra tansiyonun da daha düşük kaldığı görüldü. Araştırmacılar nitratın dayanıklılığı artırma mekanizmasını henüz tam olarak çözemeseler de, bunun, nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sonucu egzersiz sırasında yakılan oksijeni azaltmasından kaynaklandığını düşünüyor. Britanya’daki bir atlete de danışmanlık yapan araştırmacı Prof. Andy Jones, “Pancar suyunun oksijen emilimindeki etkisi bizi şaşkınlığa uğrattı çünkü bu etki, antrenman dahil başka bir yolla sağlanamaz” dedi. Jones, “Gerek amatör gerekse profesyonel atletlerin bu araştırmadan çıkan sonuçla ilgileneceklerini umuyorum” diye konuştu./ / /